Hva er bladbatteri?
Blade-batteriet er et litiumjernfosfatbatteri utviklet av BYD som bruker en langstrakt celledesign for å maksimere plasseffektivitet og sikkerhet. Disse prismatiske cellene måler typisk 960 mm lange og 90 mm brede, og er arrangert som blader i en direkte celle-to-konfigurasjon, og eliminerer tradisjonelle batterimoduler og øker energitettheten med over 50 % sammenlignet med konvensjonelle LFP-batterier.
BYD lanserte offisielt denne teknologien i mars 2020 gjennom datterselskapet FinDreams Battery, og posisjonerte den som en løsning på pågående bekymringer om batterisikkerhet for elektriske kjøretøy. Designet kombinerer LFP-kjemiens iboende termiske stabilitet med en strukturell innovasjon som gjør at hver celle kan tjene to formål som både en energikilde og en -lastbærende komponent i batteripakken.
Ingeniøren bak bladdesign
Navnet "Blade" er ikke markedsføringshyperbol-det beskriver den faktiske fysiske formen. Tradisjonelle prismatiske battericeller måler vanligvis rundt 148 mm × 79 mm × 97 mm, og ligner murstein. BYDs bladceller strekker seg til 960 mm i lengde mens de opprettholder bare 13,5 mm tykkelse, og skaper en profil som ser bemerkelsesverdig ut som blad- sett fra siden.
Denne dimensjonsforskyvningen løser et grunnleggende problem i batteripakkedesign. Konvensjonelle batterisystemer følger et hierarki i tre-lag: celler samles i moduler, moduler stables i pakker. Hver overgang introduserer dødt rom, strukturelle materialer og termiske styringskomponenter som bruker volum uten å lagre energi. Blade-batteriets forlengede formfaktor gjør det mulig for direkte celle-å-pakke (CTP)-arkitektur, og hopper over modullaget helt.
Når de er montert, står hundrevis av bladceller vertikalt i parallelle arrayer, og lengden deres går langs kjøretøyets akselavstand. To høy-bikakepaneler i aluminium legger sammen arrayet ovenfra og nedenfra, og skaper det BYD kaller en "bikake-aluminiumsplate"-struktur. Selve cellene fungerer som strukturelle bjelker, og bidrar til pakkens stivhet samtidig som de lagrer energi-en vekt-effektiv tilnærming som forbedrer både rekkevidde og håndtering.
Forskning publisert iNaturenergidemonstrert at denne utformingen oppnår et gravimetrisk celle-til-forhold på 0,85 og et volumetrisk forhold på 0,62, noe som gir betydelig bedre resultater enn typiske kommersielle elbilbatteripakker som svinger rundt henholdsvis 0,55-0,65 og 0,40. Disse effektivitetsgevinstene oversettes direkte til mer brukbar energi innenfor de samme fysiske begrensningene.

Grunnleggende om litiumjernfosfatkjemi
Å forstå Blade-batteriet krever å forstå hva som gjørlitiumjernfosfatbatterierforskjellig. LFP-batterier bruker LiFePO₄ som katodemateriale sammen med en grafittanode. Fosfat-oksygenbindingen i denne kjemien er eksepsjonelt sterk, og krever temperaturer over 500 grader før strukturell nedbrytning skjer.
Dette står i skarp kontrast til nikkel-mangan-koboltoksidbatterier, der termisk nedbrytning begynner rundt 200–300 grader. Når NMC-celler kommer inn i termisk runaway, frigjør de oksygen som akselererer forbrenningen. LFP-celler frigjør ikke oksygen under sammenbrudd, og fjerner effektivt oksidasjonsmidlet fra branntrekanten.
Avveiningen kommer i energitetthet. LFPs teoretiske spesifikke energitak på rundt 170 mAh/g, mens NMC-kjemi kan nå 200+ mAh/g. På cellenivå gir dette NMC-batterier en fordel-en NMC-celle kan oppnå 250–280 Wh/kg mens LFP-celler vanligvis leverer 150–180 Wh/kg. Blade-batteriets arkitektoniske nyvinninger begrenser dette gapet på pakkenivå, selv om NMC fortsatt opprettholder et forsprang når det gjelder råenergitetthet.
Syklusliv representerer en annen kritisk forskjell. LFP-batterier fullfører vanligvis 3000-5000 lade-utladingssykluser før de reduseres til 80 % kapasitet. BYD Blade-batteriet krever spesifikt over 5000 sykluser. NMC-batterier falmer vanligvis raskere, og når 80 % kapasitet rundt 2000-2500 sykluser under lignende forhold. Denne levetiden stammer fra LFP-kjemiens strukturelle stabilitet - jernfosfatgitteret motstår nedbrytning fra gjentatt litium-interkalering.
Sikkerhetsytelse i ekstrem testing
BYD bygde sin markedsføring rundt spikerpenetrasjonstesten, som simulerer en verste-tilfelle intern kortslutning. En stålspiker driver gjennom batteriets senter mens forskere overvåker temperatur og oppførsel. I BYDs sammenlignende testing oversteg et NMC-batteri 500 grader og brant voldsomt. Et konvensjonelt LFP-blokkbatteri nådde 200-400 graders overflatetemperatur uten flammer. Blade-batteriets overflatetemperatur nådde en topp på 30-60 grader uten røyk eller brann.
Denne dramatiske forskjellen stammer fra flere faktorer. Bladcellens store overflateareal-omtrent 4-5 ganger større enn konvensjonelle prismatiske celler- muliggjør raskere varmespredning. Den tynne profilen betyr at termisk energi sprer seg over mer materialoverflate i forhold til volum, og forhindrer lokaliserte varme flekker. Celle-til-pakke-designen plasserer også hver celle ved siden av aluminiums honeycomb-paneler, som leder varmen bort effektivt.
Utover spikerpenetrering, utsatte BYD Blade-batteriet for knusing under en 46-tonns lastebil, oppvarming i en 300 graders ovn og 260 % overlading. Ingen av disse forholdene utløste termisk løping. Uavhengig forskning fra Penn State University bekreftet at LFP-bladbatterier fungerer trygt selv under aggressive hurtigladingsprotokoller som ville forårsake litiumbelegg i NMC-celler.
En kollisjonstest fra juli 2021 reiste spørsmål om disse sikkerhetspåstandene. En BYD Han EV tok fyr omtrent 48 timer etter en kollisjon med høy-hastighet. BYD tilskrev hendelsen til feil kjølevæske-testkjøretøyet brukte angivelig elektrisk ledende "rød" kjølevæske i stedet for standard ikke-ledende "lilla" kjølevæske. Da bladbatteriet og ledningene fikk støtskader, har den ledende kjølevæsken angivelig muliggjort uønskede elektriske reaksjoner. Selv om denne hendelsen kompliserte sikkerhetsfortellingen, har den ikke fundamentalt endret industriens vurdering av fordeler med termisk stabilitet ved LFP.
Gjeldende bladbatterispesifikasjoner
Den første-generasjons Blade-batteriet lansert med 140 Wh/kg energitetthet, senere forbedret til 150 Wh/kg. Vanlige konfigurasjoner inkluderer:
Standard bladcelle (138Ah-variant)
Dimensjoner: 960 mm × 90 mm × 13,5 mm
Nominell spenning: 3,2V
Kapasitet: 138Ah (441,6Wh)
Energitetthet: ~150 Wh/kg (cellenivå)
Driftstemperatur: -20 grader til 60 grader
Sykluslevetid: 5,000+ sykluser til 80 % kapasitet
Alternative bladkonfigurasjonerBYD produserer bladceller i forskjellige lengder og tykkelser for å imøtekomme forskjellige kjøretøyarkitekturer. En 202Ah-variant bruker omtrent 12 mm tykkelse, og justerer kapasiteten-til-form-faktorforhold for spesifikke bruksområder.
På pakkenivå oppnår BYD Han EVs batteripakke på 76,9 kWh omtrent 140 Wh/kg, noe som viser hvordan CTP-arkitekturen bevarer mye av energitettheten på celle-nivå. Batteripakken til BYD Seal leverer lignende beregninger samtidig som den muliggjør en WLTP-rekkevidde på 570 km i Premium Extended Range-konfigurasjonen.
Disse tallene posisjonerer Blade-batteriet konkurransedyktig for urbane og moderate-rekkevidder, selv om de følger NMC-pakker designet for maksimal rekkevidde. Teslas NMC-baserte pakker oppnår vanligvis 170-180 Wh/kg på pakkenivå, noe som forklarer hvorfor Tesla-varianter med lang rekkevidde fortsatt bruker NMC-kjemi mens standardmodeller i økende grad tar i bruk LFP.
Andre-generasjonsutvikling
BYD bekreftet sent i 2024 at en andre-generasjons Blade-batteri vil lanseres i 2025. Cao Shuang, administrerende direktør i BYD Central Asia, avslørte at den oppdaterte teknologien vil øke rekkevidden og forlenge batteriets levetid. I følge BYD-formann Wang Chuanfu er den neste iterasjonen målrettet mot 190 Wh/kg energitetthet på pakkenivå-en 35 % forbedring i forhold til den nåværende generasjonen.
Blade 2.0 vil angivelig tilby to varianter. "Kort blad"-formatet prioriterer kraftlevering, med 160 Wh/kg energitetthet med 16C utladningsevne og 8C lading-teoretisk muliggjør 7,5-minutters lading fra 0-80 %. Formatet "langt blad" optimerer for kapasitet med 210 Wh/kg energitetthet, og støtter 8C utladning og 3C ladehastigheter.
Disse spesifikasjonene antyder at andre generasjon vil inkludere litium mangan jernfosfat (LMFP) kjemi, en utvikling av standard LFP som legger til mangan for å øke spenningen og energitettheten. Bransjekilder antyder at BYD forventer å redusere produksjonskostnadene med 15 % for varianten med lange blader med høyere -tetthet sammenlignet med nåværende Blade-batterier.
Yangwang U7, en luksuriøs sedan fra BYDs premium under-merke, vil angivelig være det første kjøretøyet utstyrt med andre-generasjons Blade-batterier. Med ladehastigheter som overstiger 5,5 C og utladingshastigheter over 14 C, nærmer ytelsesspesifikasjonene seg til NMC-batterier med høyt-nikkel, samtidig som LFPs sikkerhetsfordeler opprettholdes.

Kjøretøy som bruker bladteknologi
BYD kunngjorde i april 2021 at alle deres rene elektriske kjøretøyer ville ha Blade-batterier. Denne forpliktelsen spenner over hele selskapets elektrifiseringsportefølje:
Masse-markedsmodellerBYD Seagull, priset fra $9 700 i Kina, bruker Blade-batterier for å oppnå sitt ultra-lavprispunkt. BYD Dolphin elektriske kombi og Atto 3 SUV er på samme måte avhengig av Blade-teknologi for å balansere rimelig med konkurransedyktig rekkevidde.
Premium-segmentBYD Han EV, merkets flaggskip sedan, lanserte Blade-batteriteknologi på markedet i juni 2020. Med en 76,9 kWh-pakke leverer den 605 km rekkevidde (NEDC) og akselererer 0-100 km/t på 3,9 sekunder. BYD Seal sedan og kommende Sealion 7 SUV fortsetter denne førsteklasses posisjoneringen med Blade-batterier.
Kommersielle applikasjonerBYDs elektriske bussplattform B2 integrerer bladbatterier direkte i chassisstrukturen, ved å bruke cellenes lastbærende egenskaper- for å redusere kjøretøyets vekt. e6 MPV, markedsført for B2B-applikasjoner i markeder som India, har en 71,7 kWh Blade-batteripakke som krever 520 km WLTC-byrekkevidde.
Ekstern adopsjonTesla begynte å installere BYD Blade-batterier i Model 3 og Model Y-kjøretøyer produsert ved sin Berlin Gigafactory for det europeiske markedet. Ford, Kia, Hyundai og Toyota har også hentet Blade-batterier fra BYDs FinDreams-datterselskap, selv om spesifikke modellimplementeringer varierer avhengig av markedet og regulatoriske krav.
Denne utbredte bruken gjenspeiler teknologiens modenhet. BYD installerte 100,66 GWh batterikapasitet i kjøretøy fra januar-oktober 2024, praktisk talt alt av LFP-kjemi. Som verdens nest-største produsent av elbilbatterier med 24,4 % markedsandel i Kina, påvirker BYDs forpliktelse til Blade-teknologi hele bransjens retning.
Sammenligning av bladbatteri med NMC-teknologi
Blade-batteriet versus NMC-debatten sentrerer seg om fundamentalt forskjellige verdiforslag. NMC-batterier optimaliserer for energitetthet og ytelse i kaldt-vær. Bladbatterier prioriterer sikkerhet, lang levetid og kostnad.
EnergitetthetsgapPå cellenivå oppnår NMC 811 (80 % nikkel, 10 % mangan, 10 % kobolt) ca. 250-280 Wh/kg. Nåværende bladceller leverer 150 Wh/kg. Denne fordelen på 40–50 % tetthet betyr lettere batteripakker for tilsvarende rekkevidde, eller større rekkevidde for tilsvarende vekt.
Sammenligningen av pakke-nivåer smalner imidlertid betraktelig. Blade-batteriets CTP-arkitektur fanger opp mer av energien på celle-nivå i den endelige pakken-typisk 85–90 % effektivitet mot 55–65 % for tradisjonelle modulære NMC-pakker. En forskningsartikkel iNaturenergiberegnet at Blade-batteripakker kan oppnå sammenlignbar spesifikk energi til NMC622-pakker og faktisk overgå dem i volumetrisk energitetthet på grunn av overlegen plassutnyttelse.
TemperaturytelseNMC-batterier beholder mer kapasitet i kaldt vær. Ved -10 grader kan et NMC-kjøretøy miste 15–20 % av rekkevidden under motorveiskjøring. Det samme kjøretøyet med Blade-batterier kunne oppnå en rekkeviddereduksjon på 25–30 %. De tykke LFP-katodene skaper høyere masseoverføringsmotstand under kalde forhold, og begrenser dybden av lithiering under utladning.
BYD adresserer dette gjennom termisk styring. Blade-batteriets design letter både kjøling og oppvarming. Forvarmesystemer kan kondisjonere pakken før avgang i kaldt klima, selv om dette bruker energi og krever planlegging. Når de er i drift ved 20 grader eller høyere, konvergerer LFP- og NMC-ytelsen for de fleste praktiske bruksområder.
Ladehastighet RealityHurtiglading representerer en kompleks avveining. NMC-batterier støtter vanligvis 1,5-2C ladehastigheter i produksjonskjøretøyer, noe som muliggjør 20-30 minutters økter fra 10-80%. Nåværende Blade-batterier lader vanligvis ved 1-1,5C, og krever 30-50 minutter for tilsvarende etterfylling.
Andre-generasjons Blade-batteriers påståtte 8C-ladekapasitet kan eliminere denne ulempen hvis produsenter kan implementere matchende ladeinfrastruktur. Ved 8C ville et batteri på 80 kWh teoretisk ladet med 640 kW-langt over dagens raskeste 350 kW-ladere. For å oppnå disse prisene kreves ikke bare batterier som er dyktige, men hele økosystemoppgraderinger.
Kostnads- og livssyklusøkonomiNikkel- og koboltpriser gjør NMC-batterier iboende dyre. Industriestimater antyder at NMC-pakker koster 120-140 USD/kWh i 2024. LFP-pakker, inkludert Blade-teknologi, koster omtrent 85-100 USD/kWh. Denne forskjellen på $35-50/kWh gir en besparelse på $2800-5000 på en typisk 80 kWh-pakke.
Livssykluskostnadsfordelen utvides ytterligere. Hvis et Blade-batteri fullfører 5000 sykluser mot 2500 for NMC, halveres kostnaden per syklus nesten. En elbil-eier som kjører 300 km per lading vil tilbakelegge 1,5 millioner km før Blade-batteriet degraderes til 80 % kapasitet, sammenlignet med 750 000 km for NMC-ekvivalenten. For applikasjoner med høy-lengde, som drosjer eller kommersielle flåter, er denne levetiden viktig.
Overveielser om produksjon og forsyningskjede
BYDs vertikale integrasjon gir den uvanlig kontroll over Blade-batteriproduksjonen. FinDreams Battery, BYDs datterselskap, produserer cellene ved hjelp av proprietært utstyr og prosesser. Selskapet er ikke avhengig av eksterne celleleverandører-det er leverandøren.
Denne vertikale strukturen gjorde det mulig for BYD å skalere produksjonen raskt. Fra null Blade-batterier i 2019 produserte selskapet nok celler til å drive over 3 millioner kjøretøy innen 2023. Den nåværende årlige produksjonskapasiteten overstiger 150 GWh, med utvidelsesplaner rettet mot 200+ GWh innen 2025.
Produksjonsprosessen legger vekt på automatisering. BYD utviklet spesialutstyr for bladcellemontering, inkludert tilpassede viklingsmaskiner som håndterer den langstrakte formfaktoren. Kvalitetskontrollsystemer inspiserer hver celles dimensjonstoleranser, elektriske egenskaper og sikkerhetsfunksjoner før pakkeintegrasjon.
BorgWarner kunngjorde et strategisk partnerskap tidlig i 2024 for å produsere LFP-batteripakker ved hjelp av FinDreams Blade-celler for kommersielle kjøretøy i Europa, Amerika og utvalgte Asia{1}}Stillehavsregioner. Dette markerer BYDs første store teknologilisensavtale, noe som antyder at selskapet har til hensikt å utvide Blade-batteriets rekkevidde utover sine egne kjøretøy.
Innkjøp av råvarer har færre begrensninger enn NMC-produksjon. Jern utgjør 5,6 % av jordskorpen, noe som gjør den praktisk talt ubegrenset for praktiske formål. Fosfatreserver finnes rikelig i Marokko, USA, Kina og andre regioner. Ingen sjeldne jordartsmetaller, ingen kobolt fra konfliktsoner, ingen flaskehalser i nikkelforsyningskjeden -Blade-batteriets materialkrav stemmer godt overens med bærekraftig skalering.
Gjenvinning og miljøpåvirkning
Slutt-av-levetid skiller LFP-batterier fra andre litium-ionkjemier. Blade-batteriet inneholder ikke kobolt, mindre nikkel, og bruker ikke-giftige katodematerialer. Denne sammensetningen forenkler resirkulering og reduserer miljøfarer.
Nåværende LFP-resirkuleringsprosesser gjenvinner over 95 % av litium og jern gjennom hydrometallurgiske metoder. I motsetning til NMC-batterier som krever-energiintensiv pyrometallurgi for å skille verdifullt kobolt og nikkel, opererer LFP-resirkulering ved lavere temperaturer og produserer færre utslipp. De gjenvunnede materialene kan direkte gå tilbake til ny batteriproduksjon, og skape en ekte sirkulær økonomi.
Second{0}}life-applikasjoner utvider batteriets nyttige tjeneste. Bladbatterier som brytes ned til 70-80 % kapasitet i bilapplikasjoner fungerer fortsatt utmerket for stasjonær energilagring. Solcelleinstallasjoner, nettstabiliseringsprosjekter og reservekraftsystemer kan bruke pensjonerte EV-batterier i ytterligere 10-15 år. Pilotprosjekter i Hamburg og Berlin bruker pensjonerte BYD-batterier til å drive gatelys og energilagringssystemer.
Fraværet av kobolt har etiske implikasjoner utover teknisk ytelse. Anslagsvis 70 % av global kobolt stammer fra gruver i Den demokratiske republikken Kongo, der arbeidspraksis inkludert barnearbeid har trukket internasjonal fordømmelse. Ved å eliminere kobolt, unngår Blade-batterier denne etiske hengemyren fullstendig-en stadig viktigere faktor ettersom forbrukere og regulatorer gransker forsyningskjedens praksis.
Virkelige-ytelsesdata i verden
Laboratoriespesifikasjoner betyr mindre enn resultater i den virkelige-verden. Flere studier har sporet Blade-batteriytelsen på tvers av forskjellige forhold:
RekkeviddetestingBYD Han EV med sitt 76,9 kWh Blade-batteri oppnådde 520 km i WLTP-testing, noe som gir et gjennomsnittlig forbruk på omtrent 148 Wh/km. Under NEDC-testforhold nådde det samme kjøretøyet 605 km, selv om NEDCs metodikk har en tendens til å gi optimistiske resultater sammenlignet med ekte kjøring.
Uavhengige tester utført av biljournalister registrerte 450–480 km faktisk kjørerekkevidde på motorveien ved hastigheter på 110–130 km/t i moderat vær. Bykjøring presset dette til 550-580 km, og demonstrerte effektivitetsfordelene ved regenerativ bremsing og lavere vedvarende kraftbehov i urbane miljøer.
Kaldt værpåvirkningTester utført ved -15 grader viste at Blade-batteriet mistet omtrent 28-32 % av rekkevidden under motorveikjøring, i samsvar med BYDs interne anslag. Ved bruk av hyttevarme nådde total rekkeviddereduksjon 35-40 %. Forvarming av batteriet før avgang gjenopprettet ca. 5-10 % av denne tapte rekkevidden.
NedbrytningsmønstreFlåtedata fra BYD-drosjer i Shenzhen, Kina, med over 500 000 km drift viste at Blade-batteriet beholdt 85–88 % av opprinnelig kapasitet. Disse kjøretøyene fullførte omtrent 1500 ladesykluser i løpet av omtrent tre års drift, og projiserte til den lovede levetiden på 5,000+ sykluser før de nådde 80 % kapasitet.
SikkerhetsjournalFra og med 2024 har ingen dokumenterte tilfeller av termisk løping forekommet i riktig vedlikeholdte BYD-kjøretøyer med bladbatterier under normal drift. Krasjtesthendelsen i juli 2021 er fortsatt den eneste publiserte brannen som involverer teknologien, og BYDs forklaring angående feil kjølevæske ble aldri uavhengig verifisert. Statistisk sett representerer dette en ekstremt lav hendelsesrate over millioner av kjøretøy-år med drift.
Ofte stilte spørsmål
Hva gjør Blade-batterier tryggere enn andre litium-ion-batterier?
Kombinasjonen av LFP-kjemi og forstørret overflateareal skaper eksepsjonell termisk stabilitet. Litiumjernfosfat frigjør ikke oksygen under termisk nedbrytning, og fjerner oksidasjonsmidlet som er nødvendig for forbrenning. Den bladformede celledesignen sprer varme over 4-5 ganger mer overflate enn konvensjonelle celler, og forhindrer farlig temperaturakkumulering selv under ekstreme forhold.
Kan Blade-batterier matche utvalget av NMC-batterikjøretøyer?
På pakkenivå oppnår Blade-batterier 85-90 % av tilsvarende NMC-energitetthet på grunn av overlegen plassutnyttelse. Dette betyr omtrent 10-15 % mindre rekkevidde i sammenlignbare kjøretøy. For de fleste sjåfører representerer et 500 km rekkevidde Blade-batterikjøretøy versus et 570 km NMC-kjøretøy en akseptabel avveining gitt kostnads- og sikkerhetsfordelene. Det kommende andregenerasjons Blade-batteriet har som mål å lukke dette gapet ytterligere.
Hvor lenge varer Blade-batterier?
BYD hevder 5,000+ lade-utladingssykluser til 80 % kapasitetsbevaring. Med 300 km per lading representerer dette 1,5 millioner kilometer med kjøring før betydelig forringelse -godt utover typisk kjøretøylevetid. Reelle-flåtedata fra applikasjoner med{10}}høye kjørelengder viser kapasitetsbevaring på 85–88 % etter 500 000 km, noe som støtter påstandene om lang levetid.
Er Blade-batterier egnet for kaldt klima?
Bladbatterier fungerer i kaldt vær, men med redusert rekkevidde-mister vanligvis 25–30 % kapasitet ved -10 grader sammenlignet med 15–20 % for NMC-batterier. Kjøretøy med tilstrekkelige termiske styringssystemer som forvarmer batteriet før bruk kan delvis oppveie denne ulempen. For regioner med milde vintre eller sjåfører med ladetilgang for forvarming, er ytelsen i kaldt vær fortsatt akseptabel. Ekstremt kaldt klima kan fortsatt favorisere NMC-teknologi.

Teknisk utvikling og industripåvirkning
Blade-batteriet representerer mer enn et produkt-det signaliserer en strategisk retning for elbilindustrien. BYDs beslutning om å standardisere på LFP-kjemi på tvers av hele utvalget påvirket konkurrentene til å revurdere batteristrategiene sine.
Teslas bruk av LFP for standard-modeller validerte BYDs tilnærming. CATL, verdens største batteriprodusent, akselererte sin egen LFP-utviklingstiltak som svar. Tradisjonelle europeiske bilprodusenter som Volkswagen og BMW kunngjorde planer om å inkorporere flere LFP-batterier i sine fremtidige kjøretøyporteføljer, spesielt for massemarkedssegmenter- der kostnadene betyr mer enn maksimal rekkevidde.
Celle-to-pack-arkitekturen har blitt en industristandard. CATLs CTP-teknologi, SVOLTs "kortblad"-batterier og Teslas strukturelle batteripakke eliminerer alle tradisjonelle moduler til fordel for direkte celleintegrasjon-en designfilosofi Blade-batteriet hjalp til med å popularisere.
Når vi ser fremover, vil Blade-batteriets andre generasjon måtte ta tak i de gjenværende ulempene. Hvis BYD leverer 190-210 Wh/kg-pakker med 5-8C lading, vil teknologien matche eller overgå NMC-ytelsen i de fleste praktiske beregninger, samtidig som sikkerheten og kostnadsfordelene opprettholdes. Hvorvidt disse forbedringene kommer etter planen, vil ha betydelig innvirkning på elbilmarkedets bane gjennom midten av 2020-tallet.
Foreløpig har Blade-batteriet en klar nisje: kostnadsbevisste-applikasjoner der sikkerhet betyr mer enn absolutt rekkevidde, og hvor livssyklusøkonomi oppveier de første spesifikasjonene. Etter hvert som produksjonsskalaen og teknologien forbedres, fortsetter denne nisjen å utvide seg mot mainstream-dominans.

